Dlouhosrsté štěňátko  

Začněte s údržbou jeho srsti co nejdříve. Každý správný chovatel štěněte by měl jeho budoucího majitele seznámit se správnou údržbou srsti. Malé štěně je třeba zvykat na pravidelné kartáčování, česání hřebenem, manipulaci na stole, péči o tlapky, uši apod. Štěňátku se tato péče příliš líbit nebude, ale nenechte se odradit jeho kňučením ani kousáním, buďte trpěliví, spojte tuto proceduru s něčím pro štěně příjemným (pamlsek, následná vycházka apod.). Štěně si brzy zvykne a práce s takto připraveným pejskem je podstatně jednodušší, střih může být proveden kvalitně, v klidu a bez zbytečného stresování psa.

Není-li pejsek na manipulaci "naučený", není možné ho dobře ostříhat a je u něj zvýšené riziko poranění při stříhání.

V žádném případě nesouhlasím s používáním tlumících přípravků pro psy. Vzhledem k nutnosti stříhání opakovat poměrně často by použití těchto přípravků ohrozilo zdraví psa.

První stříhání je dobré absolvovat mezi 4 – 6 měsícem. Nepůjde ještě o přesnou podobu střihu, spíše o přivykání na další nezbytnosti spojené se stříháním – zvuk nůžek, elektrického strojku, fénu a podobně. Při první návštěvě salonu také nezkušeným majitelům poradíme s domácí péčí o srst, čím a jak koupat a jak často stříhat.

Jdete k nám na první návštěvu?  

Je dobré pro lepší spolupráci při telefonické objednávce uvést alespoň několik údajů:

  • o jakou rasu nebo typ srsti (v případě kříženců) se jedná
  • jde-li o psa nebo fenu
  • jak dlouho nebyl stříhán
  • v jakém stavu jeho srst momentálně je
    • udržovaná, vyčesaná
    • udržovaná, částečně zacuchaná
    • neudržovaná, plstnatá
    • neudržovaná s parazity
  • jaký střih požadujete
    • standardní
    • podle Vašeho přání
    • necháte to na nás
  • bude-li pes vykoupán a rozčesán doma – viz. příprava psa na stříhání, nebo požadujete kompletní službu i s koupáním
  • na závěr je nutné upozornit na případnou agresivitu či neukázněnost psa, kožní problémy, výskyt parazitů, hárající fenu a podobně

 

  MÁTE-LI DOMA HRUBOSRSTÉHO TERIÉRA NEBO KNÍRAČE, jeho srst se upravuje zvláštním způsobem – trimováním, to znamená vyškubáváním staré srsti. Přestože to nezní příliš pěkně, tato procedura není pro psa bolestivá ani nepříjemná, provádí-li se s citem. Aby zůstala struktura srsti těchto plemen hrubá, tedy odolná proti vnějším vlivům, nezkadeřená, hustá a správně zbarvená, je nutné ji upravovat právě tímto způsobem. Často se setkáváme s teriéry a knírači oholenými strojkem. Tato úprava je sice mnohem jednodušší, časově nenáročná a pro laika zpočátku téměř k nerozeznání od správné úpravy, ale za čas se taková úprava projeví na kvalitě srsti, ta změkne, prořídne a ztratí syté odstíny barev. Takto poškozená srst se jen velmi těžko znovu dává do pořádku, někdy to již ani není možné. Samozřejmě i mezi psy jsou výjimky a tak se stává (často u černých kníračů), že srst nedosáhne požadované kvality ani při správné úpravě, podsada je jen slabá, nebo úplně chybí a pak je nutné od trimování upustit a pejska stříhat strojkem po směru růstu srsti. Totéž platí i pro starší psy s prořídlou srstí a neukázněné nebo agresivní psy, kteří tuto časově náročnou úpravu nejsou ochotni v klidu snášet.

Jak doma správně koupat před návštěvou salonu

  1. kladně psa pročešeme kovovým hřebenem (kartáč nestačí)

 Zbavíme srst větviček, bodláků a zacuchaných míst. Toto rozčesání před koupáním je velmi důležité, protože nerozčesanou, plstnatou srst není možné dobře vymýt, velmi špatně se suší a množství zacuchané srsti se ještě zvětší!

  1. Rozčesaného psa důkladně osprchujeme teplou vodou, umyjeme dostatečným množstvím kvalitního naředěného šamponu, a to i na hlavě a u vousatých plemen i na čenichu.
  2. Šampon důkladně opláchneme – špatně vymytý šampon může psa dráždit, u tmavých psů způsobuje viditelné matné šedivé skvrny podobné lupům.
  3. Použijeme balzám, kondicionér, olej, nebo jiný kvalitní přípravek, který pomůže při rozčesávání, dodá srsti potřebný lesk, přirozený vzhled a zamezí přílišnému vysušení srsti a kůže po koupání.
  4. Mokrou srst vymačkáme do ručníku, pročešeme řidším kovovým hřebenem, aby se příliš nepotrhala.
  5. Vysušíme proudem teplého vzduchu při současném pročesávání srsti kartáčem nebo hřebenem

- srst po vysušení by měla být pokud možno rovná a zcela suchá i u kůže. Pokud necháte psa (zejména plemeno s kadeřavou srstí) po vykoupání pouze volně oschnout, je srst přeležená, zakudrnacená a kvalitní střih z ní nelze provést.

  1. Vysušeného, rozčesaného pejska již pokud možno nenecháme venku volně běhat, pouze krátce vyvenčíme, za mokrého počasí ještě před návštěvou salonu omyjeme a usušíme tlapky a bříško. 

 Nespojujeme návštěvu salonu s vycházkou, je-li pes předem vykoupán! Nečistoty v srsti, hlavně na tlapkách – písek, bláto apod. ničí střihači často velmi drahé nástroje, které se pak musí velmi důkladně a složitě brousit, aby bylo možné kvalitně a bez poranění pejska ostříhat.

 

  • Je-li pes opravdu velmi zacuchaný, jeho srst je plstnatá a nevíte si rady, je lepší svěřit jeho péči do rukou odborníkovi, než jej doma několik hodin trápit zbytečným a často velmi bolestivým česáním. V takovém případě je lepší zvolit střih spíše pro zdraví než pro krásu a nechat oholit pejska strojkem zcela nakrátko. Kůži je pak nutné pod neprodyšnou vrstvou plsti následně ošetřit vhodným šamponem a balzámem a nechat narůst srst novou, zdravou a kvalitní. Asi po dvou měsících je pak možné, je-li pejsek již pravidelně pročesáván, naznačit slušivý střih a dále z něj postupně „vypěstovat“ opravdového psího krasavce.

 

Na pohled pěkně upravený, čistý pejsek, jehož srst je tak příjemná na dotek a i kolemjdoucí lidé se za ním otočí, nám přináší radost a potěšení.

 

 


Kontakt

Gábina Maroušková

Želivec 189
Praha - východ


602 83 83 38